Pierre's Wordspew - en to uk translation catalogue (55 entries)

en: Delete
uk: Видалити

en: Edit
uk: Редагувати

en: link
uk: Посилання

en: Click here to expand/collapse the smiley's list
uk: Натисніть щоб показати/сховати смайлики

en: year
uk: рік

en: years
uk: років

en: month
uk: місяць

en: months
uk: місяців

en: week
uk: тиждень

en: weeks
uk: тижднів

en: day
uk: день

en: days
uk: днів

en: hour
uk: година

en: hours
uk: годин

en: minute
uk: хвилина

en: minutes
uk: хвилин

en: No one online.
uk: Немає нікого в онляйні.

en: guest
uk: гість

en: guests
uk: гостей

en: and
uk: та

en: is online.
uk: в онляйні.

en: are online.
uk: в онляйні.

en: Title:
uk: Заголовок:

en: Sorry, but you can post only one url by message...
uk: Вибачте, але ви можете відправити тільуи одне посилання в кожному повідомленні...

en: No, sorry you used a banned word!
uk: Вибачте, ви використовуєте нецензурне слово!

en: Your IP address have been banned from this blog, if you feel this is in error please contact the webmaster.
uk: Ваш IP адрес заблоковано на цьому сайті. Звяжіться з Адміністратором.

en: Click this to turn on/off sound
uk: Вкл/Викл звукове оповіщення

en: Guest_
uk: Гість_

en: Admin
uk: Адміністратор

en: Name
uk: Імя

en: Message
uk: Повідомлення

en: Send
uk: Надіслати

en: You must be a registered user to participate in this chat
uk: Ви повинні бути зареєстрованим користувачем чата для того щоб ним можно було користуватись

en: Congratulations, you just completed the installation of this shoutbox.
uk: Вітаю! Ви щойно успішно встановили чат.

en: No Access for you!
uk: Немає доступу!

en: When you update the Times and Colors, you may need to refresh/empty cache before you see the changes take effect
uk: Після зміни параметрів кольору чи часу ви повинні оновити вікно браузера щоб побачити внесені зміни.

en: There have been <b>%s</b> messages in this shoutbox
uk: На даний момент <b>%s</b> повідомлень в чаті

en: Colors (Must be 6 digit hex)
uk: Кольори (шести символьний код)

en: Text Color
uk: Колір текста

en: The color of text within the box. Default
uk: Колір текста в вікні чата. Зазвичай

en: Name Color
uk: Колір імені користувача

en: The color of peoples' names. Default
uk: Колір імені користувача чата. зазвичай

en: Update Every
uk: Обновляти кожні

en: Seconds
uk: сек.

en: This determines how "live" the shoutbox is. With a bigger number, it will take more time for messages to show up, but also decrease the server load. You may use decimals. This number is used as the base for the first 8 javascript loads. After that, the number gets successively bigger. Adding a new comment or mousing over the shoutbox will reset the interval to the number suplied above. Default: 4 Seconds
uk: Зазвичай: 4 сек.

en: Fade Length
uk: Тривалість затухання

en: The amount of time it takes for the fader to completely blend with the background color. You may use decimals. Default 1.5 seconds
uk: Зазвичай 1.5 сек.

en: Use textarea
uk: Використовувати текстове поле

en: A textarea is a bigger type of input box. Users will have more room to type their comments, but it will take up more space.
uk: Дозволяє використовувати розширену область для введення тексту.

en: Use sound alert
uk: використовувати звукове оповіщення

en: Show smileys list
uk: Показувати смайлики

en: Only allow registered users
uk: Дозволити тільки для зареєстрованих користувачів

en: Show users online
uk: Показувати хто в онляйні

en: Save
uk: Зберегти

en: Delete ALL messages
uk: Видалити ВСІ повідомлення
