Pierre's Wordspew - en to tr translation catalogue (80 entries)

en: Ban this IP
tr: Bu IP'yi yasakla

en: Delete
tr: Sil

en: Edit
tr: Düzenle

en: link
tr: bağlantı

en: email
tr: eposta

en: Click here to expand/collapse the smiley's list
tr: Surat ifadelerini açıp/kapatmak için buraya tıklayınız

en: year
tr: yıl

en: years
tr: yıl

en: month
tr: ay

en: months
tr: ay

en: week
tr: hafta

en: weeks
tr: hafta

en: day
tr: gün

en: days
tr: gün

en: hour
tr: saat

en: hours
tr: saat

en: minute
tr: dakika

en: minutes
tr: dakika

en: No one online.
tr: Çevirimiçi kimse yok.

en: guest
tr: misafir

en: guests
tr: misafir

en: and
tr: ve

en: is crawling the site.
tr: şuan sitede geziniyor.

en: are crawling the site.
tr: şuan sitede geziniyor.

en: is online.
tr: çevirimiçi.

en: are online.
tr: çevirimiçi.

en: Title:
tr: Başlık:

en: Sorry, but you can post only one url by message...
tr: Üzgünüz, fakat mesaj başına bir url gönderebilirsiniz.

en: No, sorry you used a banned word!
tr: Üzgünüz, yasaklı bir kelime kullandınız!

en: No, sorry you used the name of a registered user! You have to change it please.
tr: Üzgünüz, kayıtlı bir kullanıcının kullanıcı adını kullandınız! Lütfen değiştiriniz.

en: Your IP address have been banned from this blog, if you feel this is in error please contact the webmaster.
tr: IP adresiniz bu blogda yasaklanmıştır, Eğer bunun bir hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen webmaster ile iletişime geçiniz.

en: Click this to turn on/off sound
tr: Sesi açıp/kapatmak için buna tıklayınız.

en: <div id="Show_Spam">%s spams blocked</div>
tr: <div id="Show_Spam">%s spam bloke edildi</div>

en: Guest_
tr: Misafir

en: Admin
tr: Yönetici

en: Name
tr: Gönderen

en: URL/Email
tr: URL/Eposta

en: Message
tr: Mesaj

en: Send
tr: Gönder

en: You must be a registered user to participate in this chat
tr: Bu sohbete katılabilmeniz için, kayıtlı bir kullanıcı olmanız gerekmektedir.

en: Congratulations, you just completed the installation of this shoutbox.
tr: Tebrikler, Shoutbox kurulumunu tamamladınız.

en: No Access for you!
tr: Size erişim yok!

en: When you update the Times and Colors, you may need to refresh/empty cache before you see the changes take effect
tr: Zaman ve renkleri güncellerken, değişikliklerin etkili olabilmesi için cache'yi tazelemek/temizlemek zorunda kalabiliriniz.

en: There have been <b>%s</b> messages in this shoutbox
tr: Shoutbox'da <b>%s</b> mesaj var.

en: Colors (Must be 6 digit hex)
tr: Renkler (6 karakterli Hex kodu olmak zorunda)

en: Fade from
tr: Efekt rengi

en: The color that new messages fade in from. Default
tr: Yeni mesaj eklendiğinde, efekt gösterilecek renk. Varsayılan

en: Fade to
tr: Efekt rengi sonu

en: Text Color
tr: Yazı rengi

en: The color of text within the box. Default
tr: Pano içindeki yazı rengi. Varsayılan

en: Name Color
tr: Kullanıcı isimi rengi

en: The color of peoples' names. Default
tr: Kullanıcı isimlerinin rengi. Varsayılan

en: Show
tr: Göster

en: comments in the shoutbox
tr: shoutbox'daki yorumlar

en: Enter, here, the number of shouts you want to show in your shoutbox
tr: Buraya shoutbox'da göstermek istediğiniz mesaj sayısını giriniz.

en: Update Every
tr: Güncelleme zamanı

en: Seconds
tr: Saniye

en: This determines how "live" the shoutbox is. With a bigger number, it will take more time for messages to show up, but also decrease the server load. You may use decimals. This number is used as the base for the first 8 javascript loads. After that, the number gets successively bigger. Adding a new comment or mousing over the shoutbox will reset the interval to the number suplied above. Default: 4 Seconds
tr: Yukarıda belirttiğiniz zamana göre shoutbox'ı günceller,yeniler. Yüksek rakamlar, uzun zamanda yenilenmesini sebep olur fakat sunucu yüklenmesini düşürür. Varsayılan : 4 Saniye

en: Fade Length
tr: Efekt gösterilme süresi

en: The amount of time it takes for the fader to completely blend with the background color. You may use decimals. Default 1.5 seconds
tr: Efektin devam etme süresi.İlk efekt renginden ikinci efekt rengine kadar geçen süre. Varsayılan 1.5 saniye

en: Use textarea
tr: Textarea kullan

en: A textarea is a bigger type of input box. Users will have more room to type their comments, but it will take up more space.
tr: Textarea, input box'lardan daha büyük bir türdür. Kullanıcıların yorum yazmak için daha fazla alanları olur fakat bu daha fazla yer kaplamasına sebep olur.

en: Use URL field
tr: URL alanı kullan

en: Check this if you want users to have an option to add their URL when submitting a message.
tr: Mesaj yollarken kullanıcıların URL seçeneği olmasına izin verir.

en: Use sound alert
tr: Uyarı sesi kullan

en: Check this if you want to hear a sound alert when someone post message
tr: Biri mesaj attığında uyarı sesi çıkarır.

en: Show smileys list
tr: Surat ifadelerini göster

en: Check this if you want to show the smileys list
tr: Sayfada surat ifadelerini gösterir.

en: Show blocked spams
tr: Engellenmiş spamleri göster

en: Check this if you want to show blocked spams
tr: Engellenmiş spamleri göstermek için işaretleyin.

en: XHTML strict
tr: XHTML

en: Check this if you want to use XHTML strict
tr: XHTML kullanmak istiyorsanız işaretleyin.

en: Only allow registered users
tr: Sadece kayıtlı kullanıcılara izin ver

en: Show users online
tr: Çevirimiçi kullanıcıları göster

en: Check this if you want to show, in real time, users online
tr: Çevirimiçi kullanıcıları gösterir.

en: Save
tr: Kaydet

en: Delete ALL messages
tr: Bütün mesajları sil

en: <a href="%s"><b>Click here</b></a> to manage your banned words list and IP addresses.
tr: Yasaklı kelimeler listesini ve IP adreslerini yönetmek için <a href="%s"><b>BURAYA</b></a> tıklayınız.

en: <b><font color="red">Important !</font></b> To ban a single IP address just click on "Ban this IP" button. If you want to ban a range of IP, use this syntax (for this example i can say good bye to Vsevolod Stetsinsky) : 195.225.176/179.* where slash means from 176 to 179 and * from 0 to 255.<br/>BTW i ban IP addresses from 195.225.176.0 to 195.225.179.255. You can mix the two options...
tr: <b><font color="red">Önemli !</font></b> Sadece bir IP adresi yasaklamak istiyorsanız "Bu IP'yi yasakla" düğmesine tıklayınız.Eğer belirli aralıktaki IP'leri yasaklamak istiyorsanız, şu şekilde kullanın :195.225.176/179.* buradaki / işareti 176 dan 179 'a ve * işareti 0 'dan 255'e anlamına gelir.

en: Cheatin' uh ?
tr: Problem nedir ?
