Pierre's Wordspew - en to sv translation catalogue (62 entries)

en: Delete
sv: Ta bort

en: Edit
sv: Editera

en: link
sv: länk

en: year
sv: år

en: years
sv: år

en: month
sv: månad

en: months
sv: månader

en: week
sv: vecka

en: weeks
sv: veckor

en: day
sv: dag

en: days
sv: dagar

en: hour
sv: timme

en: hours
sv: timmar

en: minute
sv: minut

en: minutes
sv: minuter

en: No one online.
sv: Ingen är online

en: guest
sv: gäst

en: guests
sv: gäster

en: and
sv: och

en: is crawling the site.
sv: är på sidan.

en: are crawling the site.
sv: är på sidan.

en: is online.
sv: är online.

en: are online.
sv: är online.

en: Title:
sv: Titel:

en: Sorry, but you can post only one url by message...
sv: Du kan bara posta 1 url per meddelande

en: No, sorry you used a banned word!
sv: Du har använt ett förbjudet ord

en: Your IP address have been banned from this blog, if you feel this is in error please contact the webmaster.
sv: Din IP adress har blivit bannad på denna blogg, har detta skett av ett misstag så kontakta bloggägaren.

en: Click this to turn on/off sound
sv: Sätt av och på ljudet

en: Guest_
sv: Gäst_

en: Name
sv: Namn

en: Message
sv: Ditt Meddelande

en: Send
sv: Skicka

en: You must be a registered user to participate in this chat
sv: Du måste vara registrerad för att deltaga i chatten.

en: Congratulations, you just completed the installation of this shoutbox.
sv: Grattis, du är nu klar med installationen av shoutbox.

en: No Access for you!
sv: Åtkomst nekad

en: When you update the Times and Colors, you may need to refresh/empty cache before you see the changes take effect
sv: Efter att du editerat tider och färger måste du tömma din browser cache för att kunna se dina ändringar

en: There have been <b>%s</b> messages in this shoutbox
sv: Det finns <b>%s</b> meddelanden i din shoutbox

en: Colors (Must be 6 digit hex)
sv: Färger (måste innehålla 6 hex tecken)

en: Fade from
sv: Bleknar från

en: The color that new messages fade in from. Default
sv: Färgen som ett nytt meddelande uppstår från (Default)

en: Fade to
sv: Bleknar till

en: Text Color
sv: Färgen på texten

en: The color of text within the box. Default
sv: Färgen på texten inuti textrutan. Default

en: Name Color
sv: Färgen på namnet

en: The color of peoples' names. Default
sv: Färgen på chattarens namn. Default

en: Update Every
sv: Uppdateras var

en: Seconds
sv: sekund

en: This determines how "live" the shoutbox is. With a bigger number, it will take more time for messages to show up, but also decrease the server load. You may use decimals. This number is used as the base for the first 8 javascript loads. After that, the number gets successively bigger. Adding a new comment or mousing over the shoutbox will reset the interval to the number suplied above. Default: 4 Seconds
sv: Inställningen ställer in hur snabbt meddelanden ska uppstå i rutan. Desto större nummer desto desto längre tid tar det för ett meddelande att visas, men mindre belastning på servern uppstår. Du kan använda decimaler. Nummret du anger används 8 gånger, sen ökar det automatiskt. Ett nytt meddelande återställer till siffran du angett. Default: 4 Sekunder

en: Fade Length
sv: Tid för bleknings effekt

en: The amount of time it takes for the fader to completely blend with the background color. You may use decimals. Default 1.5 seconds
sv: Tiden det tar för blekningseffekten att fullständigt mixas med bakgrundsfärgen. Du kan använda decimaler. Default: 1.5 sekunder.

en: Use textarea
sv: Använd textarea

en: A textarea is a bigger type of input box. Users will have more room to type their comments, but it will take up more space.
sv: En textarea är ett större text fält. Användaren kommer ha mer utrymme att skriva på, men det kommer ta upp mer plats i din blogg.

en: Use URL field
sv: Använd URL fältet

en: Check this if you want users to have an option to add their URL when submitting a message.
sv: Klicka här om du vill att dina användare ska kunna skriva in deras URL medan dom skriver ett meddelande.

en: Use sound alert
sv: Ljud larm

en: Check this if you want to hear a sound alert when someone post message
sv: Klicka här om du vill höra ett ljud när någon postar ett meddelande.

en: Only allow registered users
sv: Tillåt endast registrerade användare

en: Save
sv: Spara

en: Delete ALL messages
sv: Ta bort ALLA meddelande

en: <a href="%s"><b>Click here</b></a> to manage your banned words list and IP addresses.
sv: <a href="%s"><b>Klicka här</b></a> för att editera din svartlista av ord och IP adresser.

en: <b><font color="red">Important !</font></b> To ban a single IP address just click on "Ban this IP" button. If you want to ban a range of IP, use this syntax (for this example i can say good bye to Vsevolod Stetsinsky) : 195.225.176/179.* where slash means from 176 to 179 and * from 0 to 255.<br/>BTW i ban IP addresses from 195.225.176.0 to 195.225.179.255. You can mix the two options...
sv: <b><font color="red">Viktigt !</font></b> För att banna en IP adress klicka på "Spam" knappen. Vill du banna en hel ip serie så använd följande syntax: 195.225.176/179.* Då bannar du alltså från 176 till 179 och * är 0 till 255.<br/>Du kan använda dig av båda metoderna samtidigt.

en: Cheatin' uh ?
sv: Fuskar du??
