Pierre's Wordspew - en to ru translation catalogue (55 entries)

en: Delete
ru: Удалить

en: Edit
ru: Изменить

en: link
ru: Ссылка

en: Click here to expand/collapse the smiley's list
ru: Нажмите чтоб раскрыть/спрятать смайлики

en: year
ru: год

en: years
ru: лет

en: month
ru: месяц

en: months
ru: месяцев

en: week
ru: неделя

en: weeks
ru: недели

en: day
ru: день

en: days
ru: дней

en: hour
ru: час

en: hours
ru: часа(ов)

en: minute
ru: минута

en: minutes
ru: минут(ы)

en: No one online.
ru: Нет никого в онлайне.

en: guest
ru: гость

en: guests
ru: гости(ей)

en: and
ru: и

en: is online.
ru: в сети.

en: are online.
ru: в сети.

en: Title:
ru: Заглавие:

en: Sorry, but you can post only one url by message...
ru: Извините, но вы можете отправить только одну ссылку в каждом сообщении...

en: No, sorry you used a banned word!
ru: Извините, но вы используете нецензурное слово!

en: Your IP address have been banned from this blog, if you feel this is in error please contact the webmaster.
ru: Ваш IP адрес забанен на этом блоге. Свяжитесь с Администратором.

en: Click this to turn on/off sound
ru: Вкл/Выкл звуковое оповещание

en: Guest_
ru: Гость_

en: Admin
ru: Администратор

en: Name
ru: Имя

en: Message
ru: Сообщение

en: Send
ru: Послать

en: You must be a registered user to participate in this chat
ru: Вы должны быть зарегистрированным пользователем для использования этого чата

en: Congratulations, you just completed the installation of this shoutbox.
ru: Поздравляю! Вы только что успешно завершили установку чата.

en: No Access for you!
ru: Нет доступа!

en: When you update the Times and Colors, you may need to refresh/empty cache before you see the changes take effect
ru: После изменения параметров времени и цветовой схемы вы должны обновить страничку браузера чтоб увидеть изменения.

en: There have been <b>%s</b> messages in this shoutbox
ru: На данный момент <b>%s</b> сообщений в чате

en: Colors (Must be 6 digit hex)
ru: Цвета (шести символьный код)

en: Text Color
ru: Цвет текста

en: The color of text within the box. Default
ru: Цвет текста в окне чата. По умолчанию

en: Name Color
ru: Цвет имени пользователей

en: The color of peoples' names. Default
ru: Цвет имени участников чата. По умолчанию

en: Update Every
ru: Обновлять каждые

en: Seconds
ru: сек.

en: This determines how "live" the shoutbox is. With a bigger number, it will take more time for messages to show up, but also decrease the server load. You may use decimals. This number is used as the base for the first 8 javascript loads. After that, the number gets successively bigger. Adding a new comment or mousing over the shoutbox will reset the interval to the number suplied above. Default: 4 Seconds
ru: По умолчанию: 4 сек.

en: Fade Length
ru: Длина затухания

en: The amount of time it takes for the fader to completely blend with the background color. You may use decimals. Default 1.5 seconds
ru: По умолчанию 1.5 сек.

en: Use textarea
ru: Использовать текстовое поле

en: A textarea is a bigger type of input box. Users will have more room to type their comments, but it will take up more space.
ru: Позволяет использовать расширенную область для ввода текста.

en: Use sound alert
ru: Использовать звуковое оповещание

en: Show smileys list
ru: Показывать смайлики

en: Only allow registered users
ru: Разрешить только для зарегистрированых пользователей

en: Show users online
ru: Показывать подключенных пользователей

en: Save
ru: Сохранить

en: Delete ALL messages
ru: Удалить ВСЕ сообщения
