Pierre's Wordspew - en to it translation catalogue (80 entries)

en: Ban this IP
it: Banna questo IP

en: Delete
it: Cancella

en: Edit
it: Modifica

en: Click here to expand/collapse the smiley's list
it: Clicca qui per espandere la lista degli smile

en: year
it: anno

en: years
it: anni

en: month
it: mese

en: months
it: mesi

en: week
it: settimana

en: weeks
it: settimane

en: day
it: giorno

en: days
it: giorni

en: hour
it: ora

en: hours
it: ore

en: minute
it: minuto

en: minutes
it: minuti

en: No one online.
it: Nessuno online.

en: guest
it: ospite

en: guests
it: ospiti

en: and
it: e

en: is crawling the site.
it: sta esplorando il sito.

en: are crawling the site.
it: stanno esplorando il sito.

en: is online.
it: è online.

en: are online.
it: sono online.

en: Title:
it: Titolo:

en: Sorry, but you can post only one url by message...
it: Potete mandare un solo URL per messaggio

en: No, sorry you used a banned word!
it: NO, spiacenti avete usato una parola bannata!

en: No, sorry you used the name of a registered user! You have to change it please.
it: Questo &egrave; il nome di un utente registrato; si prega di cambiarlo

en: You should learn to count before use the shoutbox :)
it: Dovresti saper contare prima di usare lo shoutbox :)

en: I DON'T LIKE SPAM !!!
it: NON MI PIACE LO SPAM !!!

en: Your IP address have been banned from this blog, if you feel this is in error please contact the webmaster.
it: Il tuo IP è stato bannato da questo blog, se pensi che si tratti di un errore contatta il webmaster.

en: Click this to turn on/off sound
it: Clicca qui per attivare/disattivare i suoni

en: <div id="Show_Spam">%s spams blocked</div>
it: <div id="Show_Spam">%s messaggi bloccati</div>

en: Please, resolve the addition below before post any new comment...
it: Risolvi l'addizione prima di inserire commenti

en: Name
it: Nome

en: Captcha
it: Frase segreta

en: Message
it: Messaggio

en: Send
it: Invia

en: You must be a registered user to participate in this chat
it: Devi essere un utente registrato per partecipare a questa chat

en: Congratulations, you just completed the installation of this shoutbox.
it: Congraturazioni, avete installato con successo shutbox.

en: No Access for you!
it: Accesso negato!

en: When you update the Times and Colors, you may need to refresh/empty cache before you see the changes take effect
it: Quando modificate l'ora e i colori dovete aggiornare/svuotare la cache per vedere i cambiamenti

en: There have been <b>%s</b> messages in this shoutbox
it: Sono stati inviati <b>%s</b> messaggi allo shutbox

en: Colors (Must be 6 digit hex)
it: Colori (Devono essere in valori esadecimali)

en: Fade from
it: Sfumatura da

en: The color that new messages fade in from. Default
it: Il colore da cui parte la sfumatura dei nuovi messaggi. Default

en: Fade to
it: Sfumatura a

en: Text Color
it: Colore del testo

en: The color of text within the box. Default
it: Colore del testo all'interno dello shutbox. Default

en: Name Color
it: Colore del Nome

en: The color of peoples' names. Default
it: Il colore del nome dei visitatori. Default

en: Show
it: Mostra

en: comments in the shoutbox
it: commenti nello shoutbox

en: Enter, here, the number of shouts you want to show in your shoutbox
it: Inserisci il numero di messaggi da visualizzare nel tuo shoutbox

en: Update Every
it: Aggiorna ogni

en: Seconds
it: Secondi

en: This determines how "live" the shoutbox is. With a bigger number, it will take more time for messages to show up, but also decrease the server load. You may use decimals. This number is used as the base for the first 8 javascript loads. After that, the number gets successively bigger. Adding a new comment or mousing over the shoutbox will reset the interval to the number suplied above. Default: 4 Seconds
it: Questo valore determina il tempo di aggiornamento dello shutbox. Con un valore più grande occorrerà più tempo per mostrare i messaggi, ma rende più leggero lo script per il server. Potete usare i decimali. Questo numero è usato come base per i primi 8 caricamenti Javascript; successivamente, il numero aumenterà. Passando col mouse sopra lo shutbox o scrivendo un nuovo messaggio verrà resettato l'intervallo riferito al numero sopracitato. Default: 4 secondi

en: Fade Length
it: Durata della sfumatura

en: The amount of time it takes for the fader to completely blend with the background color. You may use decimals. Default 1.5 seconds
it: Il tempo che occorre al fader per completare la sfumatura fino a raggiungere il colore dello sfondo. Potete usare i decimali. Default: 1.5 secondi

en: Use textarea
it: Usa la textarea

en: A textarea is a bigger type of input box. Users will have more room to type their comments, but it will take up more space.
it: Una textarea è un tipo di box più grande per l'input. Gli utenti avranno più spazio per scrivere i loro messaggi.

en: Use URL field
it: Usa il campo per l'URL

en: Check this if you want users to have an option to add their URL when submitting a message.
it: Utilizzate quest'opzione se desiderate che gli utenti possano inserire un URL quando inviano un messaggio.

en: Use sound alert
it: Usa l'allarme sonoro

en: Check this if you want to hear a sound alert when someone post message
it: Usate quest'opzione se desiderate ricevere un avvertimento sonoro quando viene inviato un messaggio.

en: Show smileys list
it: Mostra la lista di smile

en: Check this if you want to show the smileys list
it: Usate quest'opzione per mostrare la lista di smile

en: Show blocked spams
it: Mostra lo spam bloccato

en: Check this if you want to show blocked spams
it: Usate quest'opzione per mostrare lo spam bloccato

en: Use a captcha
it: Usa la frase segreta

en: Check this if you want to use a captcha (in fact it's a simple addition that users have to resolve before post any new message in the shoutbox).
it: Usate quest'opzione per attivare la domanda segreta (&egrave una semplice addizione che gli utenti devono calcolare prima di poter scrivere)

en: Check this if you want to use XHTML strict
it: Abilitate questa opzione se volete usare XHTML strict

en: Only allow registered users
it: Solo utenti registrati

en: Show users online
it: Mostra gli utenti online

en: Check this if you want to show, in real time, users online
it: Usate quest'opzione se volete mostrare, in tempo reale, gli utenti online

en: Save
it: Salva

en: Delete ALL messages
it: Cancella TUTTI i messaggi

en: <a href="%s"><b>Click here</b></a> to manage your banned words list and IP addresses.
it: <a href="%s"><b>Clicca qui</b></a> per gestire la lista delle parole bannate e degli indirizzi IP.

en: <b><font color="red">Important !</font></b> To ban a single IP address just click on "Ban this IP" button. If you want to ban a range of IP, use this syntax (for this example i can say good bye to Vsevolod Stetsinsky) : 195.225.176/179.* where slash means from 176 to 179 and * from 0 to 255.<br/>BTW i ban IP addresses from 195.225.176.0 to 195.225.179.255. You can mix the two options...
it: <b><font color="red">Importante !</font></b> Per bannare un singolo indirizzo IP clicca sul bottone "Spam". Se invece vuoi bannare una intera classe di IP usa la seguente sintassi: 195.225.176/179.* dove lo slash significa da 176 a 179 e * da 0 a 255.<br/>Secondo il precedente esempio ho bannato gli indirizzi IP da 195.225.176.0 a 195.225.179.255. Le due opzioni possono venire usate contemporaneamente...

en: Cheatin' uh ?
it: Stai imbrogliando ?
