Pierre's Wordspew - en to fi translation catalogue (79 entries)

en: Ban this IP
fi: Estä tämä IP

en: Delete
fi: Poista

en: Edit
fi: Muokkaa

en: link
fi: linkki

en: email
fi: sähköposti

en: Click here to expand/collapse the smiley's list
fi: Laajenna/supista hymiölista

en: year
fi: vuosi

en: years
fi: vuotta

en: month
fi: kuukausi

en: months
fi: kuukautta

en: week
fi: viikko

en: weeks
fi: viikkoa

en: day
fi: päivä

en: days
fi: päivää

en: hour
fi: tunti

en: hours
fi: tuntia

en: minute
fi: minuutti

en: minutes
fi: minuuttia

en: No one online.
fi: Ei ketään kirjautuneena.

en: guest
fi: vieras

en: guests
fi: vierasta

en: and
fi: ja

en: is crawling the site.
fi: selaa sivustoa.

en: are crawling the site.
fi: selaavat sivustoa.

en: is online.
fi: on kirjautuneena.

en: are online.
fi: on kirjautuneena.

en: Title:
fi: Otsikko:

en: Sorry, but you can post only one url by message...
fi: Valitan, vain yksi url-osoite viestiä kohti on sallittu...

en: No, sorry you used a banned word!
fi: Valitan. käytit kiellettyä sanaa!

en: No, sorry you used the name of a registered user! You have to change it please.
fi: Valitan. käytit rekisteröityneen käyttäjän nimeä! Vaihdatko, kiitos.

en: Your IP address have been banned from this blog, if you feel this is in error please contact the webmaster.
fi: IP-osoitteestasi on kielletty pääsy tälle blogille. Jos tunnet, että tämä on väärin, ota yhteys webmasteriin.

en: Click this to turn on/off sound
fi: Paina tästä kytkeäksesi äänet päälle/pois

en: <div id="Show_Spam">%s spams blocked</div>
fi: <div id="Show_Spam">%s roskaa estetty</div>

en: Guest_
fi: Vieras_

en: Admin
fi: Hallitse

en: Name
fi: Nimi

en: Message
fi: Viesti

en: Send
fi: Lähetä

en: You must be a registered user to participate in this chat
fi: Sinun täytyy olla rekisteröitynyt käyttäjä osallistuaksesi jutteluun

en: Congratulations, you just completed the installation of this shoutbox.
fi: Onneksi olkoon, olet asentanut huutolaatikon.

en: No Access for you!
fi: Pääsysi on kielletty!

en: When you update the Times and Colors, you may need to refresh/empty cache before you see the changes take effect
fi: Kun päivität aikoja tai värejä, sinun täytyy ehkä tyhjentää välimuisti, ennenkuin näet muutoksia.

en: There have been <b>%s</b> messages in this shoutbox
fi: Tässä huutolaatikossa on ollut <b>%s</b> viestiä

en: Colors (Must be 6 digit hex)
fi: Värit (täytyy olla 6 numeron heksana)

en: Fade from
fi: Häivytä väristä

en: The color that new messages fade in from. Default
fi: Väri, josta uudet viestit ilmestyvät. Oletus

en: Fade to
fi: Häivytä väriin

en: Text Color
fi: Tekstin väri

en: The color of text within the box. Default
fi: Laatikossa olevan tekstin väri. Oletus

en: Name Color
fi: Nimen väri

en: The color of peoples' names. Default
fi: Laatikossa olevien nimien väri. Oletus

en: Show
fi: Näytä

en: comments in the shoutbox
fi: viestiä huutolaatikossa

en: Enter, here, the number of shouts you want to show in your shoutbox
fi: Syötä tähän, montako viestiä haluat näyttää huutolaatikossa

en: Update Every
fi: Päivitä välillä

en: Seconds
fi: sekuntia

en: This determines how "live" the shoutbox is. With a bigger number, it will take more time for messages to show up, but also decrease the server load. You may use decimals. This number is used as the base for the first 8 javascript loads. After that, the number gets successively bigger. Adding a new comment or mousing over the shoutbox will reset the interval to the number suplied above. Default: 4 Seconds
fi: Tämä määrittää miten "eloisa" huutolaatikko on. Suuremmalla numerolla viestien ilmestyminen kestää pidempään, mutta se vähentää palvelimen kuormitusta. Voit käyttää myös desimaaleja. Numeroa käytetään ensimmäisissä kahdeksassa javaskriptin latauksessa, latausten kasvaessa myös numero kasvaa. Kommentin lisääminen tai kursorin siirtäminen laatikon päälle nollaa välin tähän arvoon. Oletus: 4 sekuntia.

en: Fade Length
fi: Häivytyksen kesto

en: The amount of time it takes for the fader to completely blend with the background color. You may use decimals. Default 1.5 seconds
fi: Aika, jossa teksti ilmestyy tai häivyttyy. Voit käyttää desimaaleja. Oletus: 1.5 sekuntia.

en: Use textarea
fi: Käytä tekstikenttää

en: A textarea is a bigger type of input box. Users will have more room to type their comments, but it will take up more space.
fi: Tekstikenttä on suurempi malli tavallisesta syötekentästä. Käyttäjillä on enemmän tilaa kirjoittaa kommenttinsa, mutta se myös vie enemmän tilaa.

en: Use URL field
fi: Käytä URL -kenttää

en: Check this if you want users to have an option to add their URL when submitting a message.
fi: Valitse tämä, jos haluat käyttäjien voivan lisätä osoitteensa lähettäessään viestiä.

en: Use sound alert
fi: Käytä äänihuomioita

en: Check this if you want to hear a sound alert when someone post message
fi: Valitse tämä, jos haluat kuulla äänen, kun joku lisää viestin.

en: Show smileys list
fi: Näytä hymiöt -lista

en: Check this if you want to show the smileys list
fi: Valitse tämä, jos haluat näyttää hymiölistan viestikentän alla.

en: Show blocked spams
fi: Näytä estetyt roskaviestit

en: Check this if you want to show blocked spams
fi: Valitse tämä, jos haluat näyttää estettyjen roskaviestien määrän.

en: XHTML strict
fi: XHTML Strict

en: Check this if you want to use XHTML strict
fi: Valitse tämä, jos haluat käyttää HTML Strict -asetuksia.

en: Only allow registered users
fi: Salli vain rekisteröityneet käyttäjät

en: Show users online
fi: Näytä online käyttäjät

en: Check this if you want to show, in real time, users online
fi: Valitse tämä, jos haluat näyttää online käyttäjät reaaliajassa.

en: Save
fi: Tallenna

en: Delete ALL messages
fi: Poista KAIKKI viestit

en: <a href="%s"><b>Click here</b></a> to manage your banned words list and IP addresses.
fi: <a href="%s"><b>Muokkaa estettyjen sanojen listaa ja estettyjä IP-osoitteita.</b></a>

en: <b><font color="red">Important !</font></b> To ban a single IP address just click on "Ban this IP" button. If you want to ban a range of IP, use this syntax (for this example i can say good bye to Vsevolod Stetsinsky) : 195.225.176/179.* where slash means from 176 to 179 and * from 0 to 255.<br/>BTW i ban IP addresses from 195.225.176.0 to 195.225.179.255. You can mix the two options...
fi: <b><font color="red">Tärkeää !</font></b>Estääksesi yksittäisen IP-osoitteen, klikkaa "Estä tämä IP", mutta jos haluat estää IP-alueen (esimerkiksi voin sanoa hyvästit Vsevolod Stetsinskylle) : 195.225.176/179.* jossa kauttaviiva tarkoittaa osoitteesta 176 osoitteeseen 179 ja * osoitteesta 0 osoitteeseen 255.<br/>Muuten, estän osoitteet 195.225.176.0 - 195.225.179.255. Voit sekoittaa nämä valinnat.

en: Cheatin' uh ?
fi: Huijaat vai ?
