Pierre's Wordspew - en to el translation catalogue (159 entries)

en: Ban this IP
el: Αποκλεισμός της IP

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Are you sure to delete the message:
el: Επιβεβαιώστε τη διαγραφή του μηνύματος:

en: 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
el: 'Άκυρο' για ακύρωση, 'ΟΚ' για διαγραφή.

en: You're about to ban the following IP address:
el: Επιβεβαιώστε τον αποκλεισμό της IP:

en: 'Cancel' to stop, 'OK' to ban.
el: 'Άκυρο' για ακύρωση, 'ΟΚ' για αποκλεισμό.

en: link
el: σύνδεσμος

en: Click here to expand/collapse the smiley's list
el: Κλικ για επέκταση/σύμπτυξη της λίστας με τις φατσούλες

en: Private message for
el: Προσωπικό μήνυμα προς

en: year
el: έτος

en: years
el: έτη

en: month
el: μήνας

en: months
el: μήνες

en: week
el: εβδομάδα

en: weeks
el: εβδομάδες

en: day
el: ημέρα

en: days
el: ημέρες

en: hour
el: ώρα

en: hours
el: ώρες

en: minute
el: λεπτό

en: minutes
el: λεπτά

en: Homepage
el: Ιστοσελίδα

en: Frontpage
el: Εξώφυλλο

en: Pages
el: Σελίδες

en: Single
el: Μόνο του

en: Archives
el: Αποθηκευμένα

en: Category
el: Κατηγορία

en: No one online.
el: Κανείς συνδεδεμένος.

en: guest
el: επισκέπτης

en: guests
el: επισκέπτες

en: and
el: και

en: is crawling the site.
el: εξετάζει την ιστοσελίδα.

en: are crawling the site.
el: εξετάζουν την ιστοσελίδα.

en: is online.
el: είναι συνδεδεμένος.

en: are online.
el: είναι συνδεδεμένοι.

en: Wordspew-RSS-Feed for:
el: Ροή μηνυμάτων RSS για:

en: Title:
el: Τίτλος:

en: Sorry, but you can post only one url by message...
el: Επιτρέπεται μόνο ένα URL ανά μήνυμα...

en: No, sorry you used a banned word!
el: Χρησιμοποιήσατε μια αποκλεισμένη λέξη!

en: No, sorry you used the name of a registered user! You have to change it please.
el: Ο λογαριασμός που χρησιμοποιήσατε ανήκει σε άλλο μέλος! Παρακαλώ αλλάξτε τον.

en: You should learn to count before use the shoutbox :)
el: Το να ξέρουμε να μετράμε είναι βασικό όταν χρησιμοποιούμε το Shoutbox :)

en: I DON'T LIKE SPAM !!!
el: ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ SPAM !!!

en: Your IP address have been banned from this blog, if you feel this is in error please contact the webmaster.
el: Η IP σας έχει αποκλειστεί! Αν νομίζετε πως έχει γίνει λάθος, παρακαλώ επικοινωνήστε με τους διαχειριστές.

en: Click this to turn on/off sound
el: Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση ήχου

en: <div id="Show_Spam">%s spams blocked</div>
el: <div id="Show_Spam">Αποκρούστηκαν %s spams</div>

en: <div id="lastMessage"><span>Last Message</span><br/><div id="responseTime">%s</div>&nbsp;ago</div>
el: <div id="lastMessage"><span>Τελευταίο Μήνυμα</span><br/><div id="responseTime">πριν από %s</div>&nbsp;</div>

en: Info
el: Σχετικά

en: Please, resolve the addition below before post any new comment...
el: Παρακαλώ επιλύστε το παρακάτω ερώτημα για να μπορέσετε να γράψετε νέο μήνυμα...

en: Theme:
el: Πρόσοψη:

en: Miscellaneous
el: Διάφορα

en: New theme
el: Νέα πρόσοψη

en: Guest_
el: Επισκέπτης_

en: Admin
el: Διαχειριστής

en: Archive
el: Αποθηκευμένα

en: Name
el: Όνομα

en: Captcha
el: Ερώτημα Captcha

en: Message
el: Μήνυμα

en: Send
el: Αποστολή

en: You must be a registered user to participate in this chat
el: Στο Soutbox μπορούν να γράψουν μόνο συνδεδεμένα μέλη

en: Congratulations, you just completed the installation of this shoutbox.
el: Συγχαρητήρια! Εγκαταστήσατε επιτυχώς το Shoutbox.

en: No Access for you!
el: Συγγνώμη, δεν έχετε πρόσβαση!

en: The content of the shoutbox %s has been wiped.
el: Τα περιεχόμενα του Shoutbox %s σβήστηκαν.

en: (Actually <font color="red">%s</font> spams blocked)
el: (Αποκρούστηκαν επιτυχώς <font color="red">%s</font> spams)

en: When you update the Times and Colors, you may need to refresh/empty cache before you see the changes take effect
el: Όταν αλλάζετε Ώρες και Χρώματα, ίσως χρειαστεί να καθαρίσετε πρώτα τη λανθάνουσα μνήμη (cache) για να δείτε τις αλλαγές

en: There have been <b>%s</b> messages in this shoutbox
el: Συνολικό πλήθος μηνυμάτων στο Shoutbox: <b>%s</b>

en: Colors (Must be 6 digit hex)
el: Χρώματα (6 ψηφία, υποχρεωτικά)

en: Fade from
el: Εφέ σταδιακής εμφάνισης

en: The color that new messages fade in from. Default
el: Χρώμα για το εφέ σταδιακής εμφάνισης. Προκαθορισμένο

en: Fade to
el: Εφέ σταδιακού σβησίματος

en: Also used as the background color of the box. Default
el: Χρήση και ως χρώμα φόντου στο πλαίσιο. Προκαθορισμένο

en: Text Color
el: Χρώμα Κειμένου

en: The color of text within the box. Default
el: Το χρώμα του κειμένου μέσα στο πλαίσιο. Προκαθορισμένο

en: Name Color
el: Χρώμα Ονομάτων

en: The color of peoples' names. Default
el: Το χρώμα που θα έχουν τα ονόματα των συμμετεχόντων. Προκαθορισμένο

en: Others
el: Άλλα

en: Show
el: Εμφάνιση

en: comments in the shoutbox
el: μηνύματα στο Shoutbox

en: Enter, here, the number of shouts you want to show in your shoutbox
el: Μέγιστο πλήθος μηνυμάτων που θα εμφανίζονται στο Shoutbox

en: Update Every
el: Ανανέωση Κάθε

en: Seconds
el: δευτερόλεπτα

en: This determines how "live" the shoutbox is. With a bigger number, it will take more time for messages to show up, but also decrease the server load. You may use decimals. This number is used as the base for the first 8 javascript loads. After that, the number gets successively bigger. Adding a new comment or mousing over the shoutbox will reset the interval to the number suplied above. Default: 4 Seconds
el: Καθορίζει πόσο συχνά θα γίνεται έλεγχος για νέα μηνύματα. Μεγαλύτεροι αριθμοί προκαλούν καθυστέρηση στην εμφάνιση των μηνυμάτων, αλλά επιφορτίζουν λιγότερο τον διακομιστή. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και δεκαδικούς αριθμούς. Ο αριθμός που ορίζετε εδώ χρησιμοποιείται και ως βάση για το αρχικό φόρτωμα των 8 πρώτων Javascripts και κατόπιν αυξάνεται σταδιακά αυτομάτως. Η προσθήκη νέου μηνύματος ή το πέρασμα του ποντικιού μέσα από το Shoutbox επαναφέρουν τον αριθμό στην τιμή που έχετε καθορίσει εδώ. Προκαθορισμένη τιμή: 4 δευτερόλεπτα

en: Fade Length
el: Διάρκεια εφέ

en: The amount of time it takes for the fader to completely blend with the background color. You may use decimals. Default 1.5 seconds
el: Η διάρκεια οκολκήρωσης του εφέ σταδιακής εμφάνισης/σβησίματος των μηνυμάτων, σε δευτερόλεπτα (μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και δεκαδικά ψηφία). Προκαθορισμένη τιμή: 1,5 δευτερόλεπτο

en: Use textarea
el: Χρήση μεγάλης περιοχής απαντήσεων

en: A textarea is a bigger type of input box. Users will have more room to type their comments, but it will take up more space.
el: Η περιοχή απαντήσεων μπορεί να μεγαλώσει ώστε να εμφανίζει περισσότερες γραμμές.

en: Use URL field
el: Να επιτρέπεται η προσθήκη URL

en: Check this if you want users to have an option to add their URL when submitting a message.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν θέλετε να μπορούν οι χρήστες να προσθέσουν το URL τους όταν γράφουν ένα μήνυμα.

en: Use sound alert
el: Χρήση ηχητικής ειδοποίησης

en: Check this if you want to hear a sound alert when someone post message
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν θέλετε να ακούγεται ένας χαρακτηριστικός ήχος κάθε φορά που κάποιος γράφει κάτι στο Shoutbox

en: Show smileys list
el: Εμφάνιση λίστας με φατσούλες

en: Check this if you want to show the smileys list
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν θέλετε να εμφανίζεται η λίστα με τις φατσούλες

en: Show blocked spams
el: Εμφάνιση αποκρούσεων spam

en: Check this if you want to show blocked spams
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να φαίνεται το πλήθος των spam που έχουν αποκρουστεί

en: Use a captcha
el: Χρήση ερωτήματος Captcha

en: Check this if you want to use a captcha (in fact it's a simple addition that users have to resolve before post any new message in the shoutbox).
el: Ενεργοποιήστε την επιλογή αυτή αν θέλετε οι χρήστες να είναι αναγακσμένοι να επιλύσουν ένα ερώτημα Captcha πριν τους επιτραπεί να γράψουν ένα μήνυμα στο Shoutbox

en: Use Themes
el: Χρήση Προσόψεων

en: Check this if you want to use themes.
el: Ενεργοποιήστε την επιλογή αυτή αν θέλετε υπάρχει δυνατότητα αλλαγής προσόψεων στο Shoutbox

en: Use the RSS feed
el: Χρήση ροής RSS

en: Check this if you want that users can show and/or use the RSS feed of the shoutbox.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν θέλετε να δημιουργηθεί ροή μηνυμάτων RSS του Shoutbox.

en: XHTML strict
el: Αυστηρώς XHTML

en: Check this if you want to use XHTML strict
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να χρησιμοποιεί το Shoutbox κώδικα συμμορφωμένο στα αυστηρά πρότυπα XHTML

en: Use the shoutbox only on:
el: Χρήση του Shoutbox μόνο σε:

en: If you want to use the shoutbox only on some pages, enter here their titles (each entry have to be separated by a comma) otherwise or if you don't understand its usage, let this field empty.
el: Για να περιορίσετε την εμφάνιση του Shoutbox σε συγκεκριμένες σελίδες, πληκτρογήστε εδώ τους τίλους τους, διαχωρισμένους με κόματα. Αν δεν καταλαβαίνετε τι σημαίνει αυτό, αφήστε κενό αυτό το πεδίο.

en: An other possibilities, is to show the shoutbox <b>only on particulars sections</b>. You can use this values:
el: Εναλλακτικά μπορείτε να εμφανίσετε το Shoutbox σε <b>συγκκεκριμένες ενότητες</b>, χρησιμοποιώντας τις εξής εντολές:

en: And last but not least, you can use 2 kinds of values to be more specific.
el: Μπορείτε επίσης να συνδυάσετε 2 τύπους εντολών, για να γίνετε ακόμα πιο συγκεκριμένοι.

en: If you use the term:
el: Για παράδειγμα, χρησιμοποιήστε:

en: It meens that you want to use the same specific shoutbox for <b>ALL</b> pages.
el: Για να εμφανίζεται το ίδιο Shoutbox σε <b>ΟΛΕΣ</b> τις σελίδες.

en: It meens that you want to use a specific shoutbox on <b>EACH</b> page.
el: Για να εμφανίζεται το ίδιο Shoutbox σε <b>ΚΑΘΕ</b> σελίδα.

en: You can use these 2 keywords with :
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε 2 εντολές με:

en: only %s, here
el: μόνο %s, εδώ

en: Finally, if you want to use the shoutbox in a page template you've done by yourself, enter :
el: Και τέλος, αν θέλετε να ενσωματώσετε το Shoutbox μέσα στο μοτίβο μιας σελίδας (page template) που έχετε δημιουργήσει μόνοι σας, γράψτε:

en: The name of your page
el: Το όνομα της σελίδας σας

en: Users options
el: Επιλογές χρηστών

en: <b>Who can administrate the shoutbox</b>
el: <b>Ποιοι μπορούν να διαχειριστούν το Shoutbox</b>

en: level
el: επίπεδο

en: Choose the level required to administrate the shoutbox
el: Επιλέξτε το μικρότερο απαιτούμενο επίπεδο χρηστών που μπορούν να διαχειριστούν το Shoutbox

en: <a href="%s"><b>Click here</b></a> if you need more information on Roles and Capabilities.
el: <a href="%s">Κάνετε <b>κλικ εδώ</b></a> αν χρειάζεστε βοήθεια για τη χρήση Ρόλων και Δυνατοτήτων (Roles and Capabilities).

en: Who can <b>see the shoutbox</b>
el: Σε ποιους θα είναι <b>ορατό το Shoutbox</b>

en: Everybody
el: Σε όλους

en: Choose, here, users able to <strong>see and post</strong> in your shoutbox. Other users will simply view nothing :)
el: Ορίστε τους χρήστες που μπορούν <strong>να βλεπουν και να γράφουν</strong>στο Shoutbox. Οι υπόλοιποι απλά δεν θα βλέπουν τίποτα :)

en: <b>Note:</b> You have choose to show the shoutbox only to :
el: <b>Σημείωση:</b> Κάνατε ορατό το Shoutbox μόνο στους εξής χρήστες:

en: Please activate Javascript...
el: Παρακαλώ ενεργοποιήστε την Javascript...

en: in the list above,<br/>it will take precedence over the next option
el: στην παραπάνω λίστα,<br/>θα πάρει προτεραιότητα έναντι της επόμενης επιλογής

en: Who can <b>see the shoutbox archives</b>
el: Σε ποιους θα είναι <b>ορατά το αποθηκευμένα μηνύματα</b>

en: Choose who is able to see archive of the shoutbox
el: Ορίστε σε ποιους θα είναι ορατό τα αποθηκευμένα μηνύματα του Shoutbox

en: Who can see the differents themes
el: Σε ποιους θα είναι ορατές οι αλλαγες πρόσοψης

en: Choose who is able to see the differents themes of your shoutbox
el: Ορίστε σε ποιους θα είναι ορατές οι αλλαγές στην πρόσοψη του Shoutbox

en: Only allow registered users
el: Πρόσβαση μόνο σε συνδεδεμένα μέλη

en: This will only let your registered users use the form that allows one to type messages. Users who are NOT logged in will be able to watch the chat and a message saying they must be logged in to comment.
el: Αυτή η επιλογή επιτρέπει τη χρήση του Shoutbox μόνο σε συνδεδεμένους μέλη. Χρήστες που δεν έχουν συνδεθεί θα μπορούν μόνο να το βλέπουν, χωρίς να γράφουν (θα ενημερώνονται και με σχετικό μήνυμα στην οθόνη τους).

en: Show users online
el: Εμφάνιση συνδεδεμένων χρηστών

en: Check this if you want to show, in real time, users online
el: Ενεργοποιήστε την επιλογή αυτή για να φαίνονται οι συνδεδεμένοι χρήστες

en: Users to hide
el: Απόκρυψη επιλεγμένων χρηστών

en: Place here, separated by comma, users that you want to hide from the "Users online" function of the shoutbox.
el: Επιλέξτε ποιοι χρήστες δεν θα εμφανιζονται ως συνδεδεμένοι, ακόμα κι όταν είναι (διαχωρίστε τους με κόματα).

en: Use avatars
el: Χρήση avatars

en: If checked, avatar will be shown.
el: Ενεργοποιήστε την επιλογή αυτή για να εμφανιζονται avatars στο Shoutbox.

en: Avatar size
el: Μέγεθος Avatar

en: Choose the size for the avatars. Valid values are from 1 to 80 inclusive. Any size other than 80 will cause the original Gravatar image to be downsampled using bicubic resampling before output
el: Επιλέξτε τις διαστάσεις των avatars, από 1 μέχρι 80 (οποιαδήποτε τιμή διαφορετική της 80 προκαλεί την αναπροσαρμογή των διαστάσεων με τη μέθοδο bicubic).

en: Avatar position
el: Θέση των αvatars

en: Left
el: Αριστερά

en: Right
el: Δεξιά

en: Choose the alignement for avatars (left or right)
el: Στοίχιση των avatars (αριστερά ή δεξιά)

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Delete ALL messages
el: Διαγραφή ΟΛΩΝ των μηνυμάτων

en: You are about to delete ALL messages from : %s in the shoutbox.\nAre you sure you want to do this?\n\'Cancel\' to stop, \'OK\' to delete.
el: Επιλέξατε να διαγραφουν ΟΛΑ τα μηνύματα από: %s στο Shoutbox.\nΕίσαστε σίγουροι?\n\'Άκυρο\' για ακύρωση, \'OK\' για διαγραφή.

en: Delete ALL ARCHIVED messages
el: Διαγραφή ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΠΟΘΗΚΕΥΜΕΝΩΝ μηνυμάτων

en: You are about to delete ALL ARCHIVED messages from : %s.\nAre you sure you want to do this?\n\'Cancel\' to stop, \'OK\' to delete.
el: Επιλέξατε να διαγραφουν ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΜΕΝΑ μηνύματα από: %s στο Shoutbox.\nΕίσαστε σίγουροι?\n\'Άκυρο\' για ακύρωση, \'OK\' για διαγραφή.

en: <a href="%s"><b>Click here</b></a> to manage your banned words list and IP addresses.
el: <a href="%s">Κάνετε <b>κλικ εδώ</b></a> για να διαχειριστείτε τον αποκλεισμό λέξεων & διευθύνσεωνIP.

en: <b><font color="red">Important !</font></b> To ban a single IP address just click on "Ban this IP" button. If you want to ban a range of IP, use this syntax (for this example i can say good bye to Vsevolod Stetsinsky) : 195.225.176/179.* where slash means from 176 to 179 and * from 0 to 255.<br/>BTW i ban IP addresses from 195.225.176.0 to 195.225.179.255. You can mix the two options...
el: <b><font color="red">Προσοχή!</font></b> Για να αποκλείσετε μια μόνο διεύθυνση IP επιλέξτε το κουμπί "Αποκλεισμός IP". Για να αποκλείσετε μαζικά διευθύνσεις IP χρησιμοποιήστε την εξής σύνταξη: 195.225.176/179.* (όπου κάθετος σημαίνει από/έως και όπου αστερίσκος σημαίνει από 0 έως 255).<br/>Το προηγούμενο παράδειγμα αποκλείει τις διευθύνσεις IP από 195.225.176.0 έως 195.225.179.255. Μπορείτε να συνδυάζετε καθέτους με αστερίσκους...

en: Cheatin' uh ?
el: Κλέβουμε, ε?

en: Click here to go to the Homepage
el: Μετάβαση στην Ιστοσελίδα

en: Click here to refresh the page
el: Ανανέωση σελίδας

en: Shoutbox archive
el: Αρχείο μηνυμάτων

en: Date/Time
el: Ημερομηνία/Ώρα

en: Private
el: Ιδιωτικό

en: Private message
el: Προσωπικό μήνυμα

en: records
el: εγγραφές

en: Newer
el: Επόμενα

en: Older
el: Προηγούμενα
