Pierre's Wordspew - en to de translation catalogue (155 entries)

en: Ban this IP
de: Diese IP sperren

en: Delete
de: Löschen

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Are you sure to delete the message:
de: Nachricht wirklich löschen:

en: 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
de: 'Cancel' um abzubrechen, 'OK' um zu löschen.

en: You're about to ban the following IP address:
de: Du bist gerade dabei, die folgende IP zu sperren:

en: 'Cancel' to stop, 'OK' to ban.
de: 'Cancel' um abzubrechen, 'OK' um zu löschen.

en: link
de: Link

en: email
de: Email

en: Click here to expand/collapse the smiley's list
de: Smiley-Liste ein-/ausblenden

en: Private message for
de: Private Nachricht für

en: year
de: Jahr

en: years
de: Jahren

en: month
de: Monat

en: months
de: Monaten

en: week
de: Woche

en: weeks
de: Wochen

en: day
de: Tag

en: days
de: Tagen

en: hour
de: Stunde

en: hours
de: Stunden

en: minute
de: Minute

en: minutes
de: Minuten

en: Pages
de: Seiten

en: Single
de: Einzelner Artikel

en: Archives
de: Archive

en: Category
de: Kategorie

en: No one online.
de: Niemand online

en: guest
de: Gast

en: guests
de: Guests

en: and
de: und

en: is crawling the site.
de: durchsucht die Seite

en: are crawling the site.
de: durchsuchen die Seite

en: is online.
de: ist online

en: are online.
de: sind online

en: Wordspew-RSS-Feed for:
de: Wordspew-RSS-Feed für:

en: Title:
de: Titel:

en: Sorry, but you can post only one url by message...
de: Sorry, aber Du kannst nur einen Link pro Nachricht posten...

en: No, sorry you used a banned word!
de: Nein, sorry Du hast ein verbotenes Wort verwendet!

en: No, sorry you used the name of a registered user! You have to change it please.
de: Nein, sorry Du hast den Namen eines registrierten Nutzers verwendet. Bitte nimm einen anderen.

en: You should learn to count before use the shoutbox :)
de: Du solltest etwas rechnen üben, wenn Du die Shoutbox nutzen willst ;)

en: I DON'T LIKE SPAM !!!
de: ICH MAG KEIN SPAM!!!

en: Your IP address have been banned from this blog, if you feel this is in error please contact the webmaster.
de: Deine IP-Adresse wurde für diesen Blog gesperrt. Bitte kontaktiere den Webmaster, wenn Du meinst, das sei nicht gerechtfertigt.

en: Click this to turn on/off sound
de: Klicke hier, um den Ton an-/auszuschalten.

en: <div id="Show_Spam">%s spams blocked</div>
de: <div id="Show_Spam">%s Spams blockiert</div>

en: <div id="lastMessage"><span>Last Message</span><br/><div id="responseTime">%s</div>&nbsp;ago</div>
de: <div id="lastMessage"><span>Letzte Nachricht</span><br/>vor&nbsp;<div id="responseTime">%s</div></div>

en: Please, resolve the addition below before post any new comment...
de: Bitte löse vor einem neuen Beitrag erst die Rechenaufgabe...

en: Theme:
de: Thema:

en: Miscellaneous
de: Allgemein

en: New theme
de: Neues Thema

en: Guest_
de: Gast_

en: Archive
de: Archiv

en: Message
de: Nachricht

en: Send
de: Absenden

en: You must be a registered user to participate in this chat
de: Du musst angemeldet sein, um Nachrichten zu schreiben

en: Congratulations, you just completed the installation of this shoutbox.
de: Herzlichen Glückwunsch, die Installation dieser Shoutbox war erfolgreich.

en: No Access for you!
de: Kein Zugriff!

en: The content of the shoutbox %s has been wiped.
de: Der Inhalt der Shoutbox %s wurde gelöscht.

en: (Actually <font color="red">%s</font> spams blocked)
de: (Bisher wurden <font color="red">%s</font> Spams geblockt)

en: When you update the Times and Colors, you may need to refresh/empty cache before you see the changes take effect
de: Wenn Du die Zeiten und Farben veränderst, musst Du die Seite evtl. neu laden bzw. den Cache leeren, bevor Du das Ergebnis siehst

en: There have been <b>%s</b> messages in this shoutbox
de: Diese Shoutbox enthält <b>%s</b> Nachrichten

en: Colors (Must be 6 digit hex)
de: Farben (Hexadezimal)

en: Fade from
de: Fading von

en: The color that new messages fade in from. Default
de: Die Farbe am Beginn des Fadings der Nachrichten. Standard

en: Fade to
de: Fading zu

en: Also used as the background color of the box. Default
de: Wird auch als Hintergrundfarbe der Box verwendet. Standard

en: Text Color
de: Textfarbe

en: The color of text within the box. Default
de: Die Textfarbe innerhalb der Box. Standard

en: Name Color
de: Farbname

en: The color of peoples' names. Default
de: Farbe der Nutzernamen. Standard

en: Others
de: Weitere Optionen

en: Show
de: Zeige

en: comments in the shoutbox
de: Kommentare in der Shoutbox

en: Enter, here, the number of shouts you want to show in your shoutbox
de: Gib hier die Anzahl an Shouts ein, die in der Shoutbox angezeigt werden sollen

en: Update Every
de: Aktualisiere alle

en: Seconds
de: Sekunden

en: This determines how "live" the shoutbox is. With a bigger number, it will take more time for messages to show up, but also decrease the server load. You may use decimals. This number is used as the base for the first 8 javascript loads. After that, the number gets successively bigger. Adding a new comment or mousing over the shoutbox will reset the interval to the number suplied above. Default: 4 Seconds
de: Das bestimmt, wie "live" die Shoutbox ist. Mit einer größeren Zahl dauert es länger bis neue Nachrichten erscheinen, dafür wird der Server nicht so stark belastet. Diese Zahl gilt für die ersten 8 Updates. Danach wird das Intervall schrittweise erhöht und erst wieder zurükgesetzt, wenn ein neuer Beitrag hinzugefügt oder die Maus über die Shoutbox bewegt wird. Standard: 4 Sekunden

en: Fade Length
de: Fading-Dauer

en: The amount of time it takes for the fader to completely blend with the background color. You may use decimals. Default 1.5 seconds
de: Die Dauer des Einblende-Fadings. Dezimalzahlen sind erlaubt. Standard: 1.5 Sekunden

en: Use textarea
de: Textfeld verwenden

en: A textarea is a bigger type of input box. Users will have more room to type their comments, but it will take up more space.
de: Ein Textfeld (textarea) gibt den Nutzern mehr Platz, um ihre Nachricht zu schreiben, benötigt aber auch mehr Platz.

en: Use URL field
de: URL-Feld verwenden

en: Check this if you want users to have an option to add their URL when submitting a message.
de: Aktiviere diese Option, wenn Nutzern ein Eingabefeld für ihre Homepage angezeigt werden soll.

en: Use sound alert
de: Benachrichtigungston verwenden

en: Check this if you want to hear a sound alert when someone post message
de: Aktiviere diese Option, wenn ein Klang abgespielt werden soll, wenn neue Nachrichten gepostet wurden.

en: Show smileys list
de: Smiley-Liste zeigen

en: Check this if you want to show the smileys list
de: Aktiviere diese Option, wenn eine Smiley-Liste angezeigt werden soll.

en: Show blocked spams
de: Geblockte Spam-Nachrichten anzeigen

en: Check this if you want to show blocked spams
de: Aktiviere diese Option, wenn geblockte Spam-Nachrichten angezeigt werden sollen.

en: Use a captcha
de: Captcha verwenden

en: Check this if you want to use a captcha (in fact it's a simple addition that users have to resolve before post any new message in the shoutbox).
de: Aktiviere diese Option, wenn dem Nutzer eine einfache  Rechenaufgabe gestellt werden soll, bevor er eine neue Nachricht absenden kann.

en: Use Themes
de: Thema-Option verwenden

en: Check this if you want to use themes.
de: Aktiviere diese Option, wenn Diskussionen zu verschiedenen Themen erlaubt werden sollen.

en: Use the RSS feed
de: RSS-Feed verwenden

en: Check this if you want that users can show and/or use the RSS feed of the shoutbox.
de: Aktiviere diese Option, wenn der Link zum RSS-Feed der Shoutbox angezeigt werden soll.

en: XHTML strict
de: Striktes XHTML

en: Check this if you want to use XHTML strict
de: Aktiviere diese Option, wenn der Doctype XHTML strict unterstützt werden soll

en: Use the shoutbox only on:
de: Zeige die Shoutbox nur auf:

en: If you want to use the shoutbox only on some pages, enter here their titles (each entry have to be separated by a comma) otherwise or if you don't understand its usage, let this field empty.
de: Wenn Du die Shoutbox nur auf bestimmten Seiten anzeigen willst, gib hier ihre Titel ein (jeder Eintrag muss durch ein Komma abgetrennt werden). Falls nicht oder falls Du die Funktion nicht verstehst, lasse das Feld leer.

en: An other possibilities, is to show the shoutbox <b>only on particulars sections</b>. You can use this values:
de: Eine Andere Möglichkeit ist, die Shoutbox nur <b>auf bestimmten Bereichen</b> zu nutzen. Du kannst folgende Parameter einsetzen:

en: And last but not least, you can use 2 kinds of values to be more specific.
de: Schließlich kannst Du die Shoutbox mit 2 verschiedenen Werten sehr flexibel nutzen:

en: If you use the term:
de: Wenn Du die Funktion nutzt:

en: It meens that you want to use the same specific shoutbox for <b>ALL</b> pages.
de: bedeutet dies, dass Du diese spezielle Shoutbox für <b>ALLE</b> Seiten nutzt.

en: It meens that you want to use a specific shoutbox on <b>EACH</b> page.
de: bedeutet das, dass Du diese Shoutbox auf <b>jeder bestimmten</b> Seite nutzt.

en: You can use these 2 keywords with :
de: Du kannst diese Schlüsselworter nutzen mit

en: only %s, here
de: hier nur %s,

en: Finally, if you want to use the shoutbox in a page template you've done by yourself, enter :
de: Schließlich, wenn Du die Shoutbox mit einem von Dir erstellten Seiten-Template benutzen möchtest, gib ein:

en: The name of your page
de: Der Name Deiner Seite

en: Users options
de: Benutzer-Optionen

en: <b>Who can administrate the shoutbox</b>
de: <b>Wer darf die Shoutbox verwalten</b>

en: level
de: Level

en: Choose the level required to administrate the shoutbox
de: Wähle die Ebene, ab der ein Nutzer die Shoutbox verwalten darf

en: <a href="%s"><b>Click here</b></a> if you need more information on Roles and Capabilities.
de: <a href="%s"><b>Klick hier</b></a> um mehr über Rollen und Berechtigungen zu erfahren.

en: Who can <b>see the shoutbox</b>
de: Wer kann <b>die Shoutbox sehen</b>

en: Everybody
de: Alle

en: Choose, here, users able to <strong>see and post</strong> in your shoutbox. Other users will simply view nothing :)
de: Wähle hier die Ebene, ab der Nutzer die Shoutbox <b>sehen und Nachrichten schreiben</b>  können. Andere Nutzer sehen einfach nichts :)

en: <b>Note:</b> You have choose to show the shoutbox only to :
de: <b>Achtung:</b> Du musst auswählen, dass die Shoutbox nur angezeigt wird:

en: Please activate Javascript...
de: Bitte aktiviere Javascript

en: in the list above,<br/>it will take precedence over the next option
de: in der obigen Liste,<br>dies beeinflußt die nächste Option

en: Who can <b>see the shoutbox archives</b>
de: Wer kann die <b>Shoutbox-Archive sehen</b>

en: Choose who is able to see archive of the shoutbox
de: Wähle hier, wer die Shoutbox-Archive sehen können soll.

en: Who can see the differents themes
de: Wer kann die verschiedenen Themen sehen?

en: Choose who is able to see the differents themes of your shoutbox
de: Wähle hier, wer die verschiedenen Themen Deiner Shoutbox sehen können soll.

en: Only allow registered users
de: Nur registierte Nutzer zulassen

en: This will only let your registered users use the form that allows one to type messages. Users who are NOT logged in will be able to watch the chat and a message saying they must be logged in to comment.
de: Dadurch wird das Formular nur registrierten Nutzern gezeigt. Nicht angemeldete Nutzer können den Chat sehen, und bekommen eine Nachricht angezeigt, dass sie sich anmelden müssen, um auch zu schreiben.

en: Show users online
de: Online-Nutzer zeigen

en: Check this if you want to show, in real time, users online
de: Aktiviere diese Option, wenn in Echtzeit angezeigt werden soll, wer online ist.

en: Users to hide
de: Nutzer, die nicht angezeigt werden sollen

en: Place here, separated by comma, users that you want to hide from the "Users online" function of the shoutbox.
de: Hier kannst Du kommasepariert Nutzer eintragen, die nicht in der "Angemeldete Nutzer"-Liste erscheinen sollen.

en: Use avatars
de: Avatare verwenden

en: If checked, avatar will be shown.
de: Falls aktiviert, werden die Avatare der Nutzer angezeigt.

en: Avatar size
de: Avatar-Größe

en: Choose the size for the avatars. Valid values are from 1 to 80 inclusive. Any size other than 80 will cause the original Gravatar image to be downsampled using bicubic resampling before output
de: Wähle die Größe, in der die Avatare angezeigt werden sollen (1-80) - Alle Größen außer 80px bedeuten, dass das originale Gravatar bikubisch heruntergerechnet wird, bevor es ausgegeben wird.

en: Avatar position
de: Avatar-Position

en: Left
de: Links

en: Right
de: Rechts

en: Choose the alignement for avatars (left or right)
de: Wähle die Ausrichtung der Avatare

en: Save
de: Speichern

en: Delete ALL messages
de: Alle Nachrichten löschen

en: You are about to delete ALL messages from : %s in the shoutbox.\nAre you sure you want to do this?\n\'Cancel\' to stop, \'OK\' to delete.
de: Du bist dabei, ALLE Nachrichten von: %s in der Shoutbox zu löschen.\nBist du sicher, dass Du das möchtest?

en: Delete ALL ARCHIVED messages
de: Alle archivierten Nachrichten löschen

en: You are about to delete ALL ARCHIVED messages from : %s.\nAre you sure you want to do this?\n\'Cancel\' to stop, \'OK\' to delete.
de: Du bist dabei, ALLE archivierten Nachrichten von %s zu löschen.\nBist du sicher, dass Du das möchtest?

en: <a href="%s"><b>Click here</b></a> to manage your banned words list and IP addresses.
de: <a href="%s"><b>Klick hier</b></a> um die gebannten Worte und IP-Adressen zu verwalten.

en: <b><font color="red">Important !</font></b> To ban a single IP address just click on "Ban this IP" button. If you want to ban a range of IP, use this syntax (for this example i can say good bye to Vsevolod Stetsinsky) : 195.225.176/179.* where slash means from 176 to 179 and * from 0 to 255.<br/>BTW i ban IP addresses from 195.225.176.0 to 195.225.179.255. You can mix the two options...
de: <b><font color="red">Wichtig !</font></b>Um eine einzelne IP-Adresse zu sperren, klicke auf den  "IP sperren"-Button. Wenn Du einen IP-Bereich sperren willst, verwende folgende Syntax (Mit diesem Beispiel sagst Du Vsevolod Stetsinsky Tschüß) : 195.225.176/179.* wobei der Slash von 176 bis 179 und  * von  0 bis 255 bedeutet.<br/>Übrigens banne ich die IP-Adressen 195.225.176.0 to 195.225.179.255. Du kannst die IP-Adressen auch zusammen nutzen...

en: Cheatin' uh ?
de: Mogeln hä?

en: Archive for the shoutbox
de: Archiv der Shoutbox

en: Click here to go to the Homepage
de: Zur Homepage

en: Click here to refresh the page
de: Seite neu laden

en: Shoutbox archive
de: Shoutbox-Archiv

en: Date/Time
de: Datum/Zeit

en: Private
de: Privat

en: Private message
de: Private Nachricht

en: records
de: Einträge

en: Newer
de: Neuer

en: Older
de: Älter
